Проведіть вліво, щоб Закрити
Укласти договір онлайн

Рівнеобленерго

Енергетична компанія України

Рівнеобленерго

Енергетична компанія України

Встановлення вузла обліку для побутового споживача в багатоквартирному будинку

Рекомендації по встановленню вузла обліку для побутового споживача в багатоквартирному будинку

Відповідно до п. 2.3.2. Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі – Правила) затвердженими постановою НКРЕКП від 14.03.2018р. №312 зі змінами, для вимірювання з метою комерційних розрахунків за електричну енергію мають використовуватися розрахункові засоби вимірювальної техніки, які відповідають вимогам Кодексу комерційного обліку, Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» та іншим нормативно-правовим актам, що містять вимоги до таких засобів вимірювальної техніки.

Електроустановки споживачів мають бути забезпечені необхідними розрахунковими засобами вимірювальної техніки для розрахунків за спожиту електричну енергію, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, а також (за бажанням споживача) суміщеними з лічильником електричної енергії або окремими засобами вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії (п. 2.3.3. Правил).

Підключення електроустановки споживача, яка не забезпечена розрахунковими засобами (засобом) вимірювальної техніки, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, забороняється, за винятком випадків, передбачених цими Правилами.

Розрахункові засоби вимірювальної техніки електричної енергії, технічні засоби контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, засоби вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії встановлюються відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку, цих Правил та проектних рішень.

Прилади обліку для розрахунків між ПрАТ «Рівнеобленерго» та споживачем електроенергії (прилади розрахункового обліку) встановлюються на межі балансової належності, або в точках, найменш віддалених від цієї межі (за умови обґрунтування проектом).

Відповідно до п. 2.2.5 Правил, за стан внутрішньобудинкових електричних мереж багатоквартирного будинку (від вводу в будинок до відхідних клем вузла вимірювання побутового споживача) відповідає власник (балансоутримувач) цих мереж. Межа балансової належності та експлуатаційної відповідальності у багатоквартирному будинку встановлюється:

1) між власником (балансоутримувачем) внутрішньобудинкових електричних мереж багатоквартирного будинку та оператором системи – відповідно до п. 2.2.2 або  п. 2.2.3 цієї глави;

2) між власником (балансоутримувачем) мереж багатоквартирного будинку та власником вузла обліку побутового споживача, розміщеного у квартирі, – на вхідних клемах вузла вимірювання;

3) між власником (балансоутримувачем) мереж багатоквартирного будинку та власником вузла обліку побутового споживача, розміщеного на сходовій клітці, – на вхідних клемах комутаційного апарата, встановленого до вузла вимірювання;

4) між власником вузла обліку та споживачем – на відхідних клемах вузла вимірювання.

Поряд з цим п. 5.5.3 Кодексу комерційного обліку електричної енергії (далі – Кодекс) затверджений постановою НКРЕКП від 14.03.2018р. №311 зі змінами, передбачено, що відповідальність за збереження і цілісність квартирних засобів комерційного обліку (далі – ЗКО), пломб та індикаторів на ЗКО, установлених на сходових клітках, покладається на власника будинку або організацію, яка є балансоутримувачем будинку.

У разі приєднання нових об’єктів до діючих електроустановок споживачів, підключення слід виконувати виключно після приладів обліку основного споживача. У разі відсутності приладів обліку на вводах електроустановки основного споживача, слід передбачити їх встановлення.

Засоби обліку мають бути встановлені таким чином, щоб для контролю за обсягом споживання електричної енергії забезпечити технічну можливість безперешкодного доступу до засобів обліку відповідальних працівників ПрАТ «Рівнеобленерго».

Послуги з облаштування вузла обліку електроустановки або реконструкції вузла обліку надаються споживачу постачальником послуг комерційного обліку електричної енергії відповідно до договору про надання послуг комерційного обліку та Кодексу комерційного обліку (п. 2.3.6. Правил).

Надання споживачу замовлених ним послуг з облаштування вузла обліку або реконструкції вузла обліку електричної енергії здійснюється за рахунок споживача.

У разі розділення обліку електричної енергії оплата послуг облаштування вузла обліку або реконструкції вузла (вузлів) обліку електричної енергії здійснюється за рахунок осіб, з ініціативи яких проводиться відповідне розділення.

Споживач має право самостійно придбати засіб вимірювальної техніки, який відповідає вимогам Кодексу, Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» та іншим нормативно-правовим актам, що містять вимоги до таких засобів вимірювальної техніки, та надати його постачальнику послуг комерційного обліку для встановлення на своєму об’єкті відповідно до договору про надання послуг комерційного обліку (п. 2.3.8. Правил).

Під час купівлі засобу вимірювальної техніки споживач повинен керуватися рекомендаціями постачальника послуг комерційного обліку щодо технічних характеристик такого засобу вимірювальної техніки. Якщо проектні рішення по встановленню засобу обліку передбачають дистанційне зняття даних показів, споживач має узгодити з постачальником послуг комерційного обліку тип лічильника електричної енергії (п. 2.3.8. Правил роздрібного ринку електричної енергії).

Постачальник послуг комерційного обліку має в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку, увести в експлуатацію наданий споживачем засіб вимірювальної техніки.

 Технічні характеристики засобів обліку для побутових споживачів

  1. Номінальна напруга та струм лічильника повинні відповідати параметрам мережі та величині дозволеної потужності
  2. Клас точності лічильника – не нижче 1,0
  3. Діапазон робочих температур – від – 40 … + 60 ºС
  4. Міжповірочний інтервал – не менше 16 років (для однофазних лічильників) та 10 років (для трифазних лічильників)
  5. Тип лічильного механізму – рідкокристалічний або механічний (барабанного типу, безчерв’ячний, зі стопором зворотного ходу)
  6. Розрядність лічильного механізму – не менше 6 цілих знаків
  7. Кількість вимірювальних елементів для однофазного приладу обліку – один або два (у «фазному» і «нульовому» елементах), для трифазного – три
  8. Кількість тарифних зон – не менше 3-ох тарифів
  9. Лічильник повинен вести графік потужності з періодом інтеграції 60 хвилин та глибиною зберігання не менше 90 діб
  10. Наявність вбудованого реле керування навантаженням
  11. Наявність дистанційної передачі даних, технічні характеристики яких дозволяють інтеграцію в діючу АСКОЕ ПрАТ «Рівнеобленерго»
  12. Наявність у лічильнику вбудованого комунікаційного модуля зв’язку PLC
  13. Вбудовані у лічильник датчики наявності магнітного та електромагнітного поля
  14. Наявність внутрішньої літієвої батареї для підтримки ходу годинника
  15. Наявність на території України сервісного центру, який проводить гарантійний та післягарантійний ремонти електролічильників
  16. У відповідності до п. 2.3.8. Правил роздрібного ринку електроенергії, тип лічильника електричної енергії, перед придбанням, необхідно узгодити з ПрАТ «Рівнеобленерго».
Типовий проєкт встановлення ВОЕ для побутового споживача на сходовій клітці
Перейти до вмісту