Європейська методологія запровадження RAB-тарифів є оптимальною для України – дослідження «Укрпромзовнішекспертиза»

Такими є висновки дослідження «RAB-регулювання: світовий досвід та українські реалії», що провели експерти ДП «Укрпромзовнішекспертиза2 на замовлення ГС «Розумні електромережі України».

Згідно з дослідженням, Україна є «антилідером» в Європі за якістю електропостачання –  показникам SAIDI (кількість хвилин, що споживачі перебувають без світла) та показникам втрат в електромережах. Середньостатистично електропостачання відсутнє 696 хв на рік. Рівень втрат – 9,8% всієї переданої мережами електроенергії. Причиною цього є критична зношеність електромереж.

«Через недостатність фінансування модернізації електромереж ступінь їх зносу перевищує 70%, а загальна сума інвестиційної заборгованості складає щонайменше 17,5 млрд доларів», – заявив директор ДП «Укрпромзовнішекспертиза» Володимир Власюк.

Якщо не змінити існуючу систему функціонування ринку розподілу електроенергії «Витрати+», зношеність електромереж наближатиметься до 100%. Індекс SAIDI продовжить погіршуватися і в 2030 році перевищить 900, що означатиме загальну нестабільність енергомереж і високу ймовірність техногенних аварій.

RAB-регулювання, що має замінити теперішнє регулювання, забезпечує більший рівень інвестицій і, відповідно, покращення показників функціонування електромереж.

На думку виконавчого директора ГС «Розумні електромережі України» Олександра Візіра, RAB-тарифи, за умови правильного впровадження, стимулюють операторів систем розподілу до скорочення витрат і модернізації мереж: «Досвід розвинених країн свідчить про високу ефективність стимулюючого регулювання. Наприклад, у Румунії зношеність активів зменшилася із 75% до 48% протягом 2004-2011 років».

Україні, впроваджуючи стимулююче регулювання, варто скористатися європейським досвідом. Зокрема – визначення ставки повернення інвестицій на рівні WACC, який застосовується до єдиної бази активів. Такий підхід дозволив європейським країнам знизити показники SAIDI, втрати в електромережах та модернізувати інфраструктуру.

Використання інветиційного ресурсу дозволило деяким операторам з 2008 по 2016 роки значно знизити рівень загального SAIDI. Зокрема, показник по Польщі знизився з 504 до 260 хвилин, по Румунії – з 1025 до 474 хвилин, по Португалії – з 117-190 до 70-80 хвилин.

Facebook: https://www.facebook.com/SmartGridsofUkraine

Тelegram-канал: https://t.me/smart_grids

Прес-служба: (096)836-23-54

Написати Коментар

Your email address will not be published.Email address is required.