Відповідаємо на запитання голів ОСББ

До Вашої уваги відповіді на найбільш часті запитання, що виникають у голів та мешканців ОСББ до роботи ПрАТ «Рівнеобленерго».

Темою інтерв’ю із заступником начальника (з комерційних питань) Рівненського міського району електричних мереж ПрАТ «Рівнеобленерго» Вітою Ігорівною Малиновською є співпраця та налагодження відносин між електропостачальною компанією та ОСББ.

Віто Ігорівно, голови ОСББ Рівного нарікають на певні непорозуміння, що виникають між ПрАТ «Рівнеобленерго» та об’єднаннями співвласників. Чи можете це підтвердити?

Навряд чи це можна назвати непорозуміннями. Мабуть ідеться про взаємовідносини до моменту укладення договору на електропостачання з представниками житлового фонду, зданого в експлуатацію 30-40 років тому. Під час зміни форми управління багатоквартирним житловим будинком договір про постачання електричної енергії на технічні цілі багатоквартирного будинку укладається з новим споживачем на умовах договору про постачання електричної енергії, укладеного з попереднім споживачем. Тому виникає питання щодо стану внутрішніх мереж, електрообладнання багатоповерхівок, які ОСББ прийняли від попереднього відповідального за їхнє утримання (ЖКП). Рівнеобленерго висуває низку вимог для приведення їх у належний і безпечний для експлуатації стан. Відповідні вимоги ми висували і до попередніх утримувачів споруд – складали акти, приписи. Варто зауважити, що не всі ОСББ погоджуються приймати будинки з мережами у неналежному  стані, багато хто вимагає від попереднього надавача послуг з утримання будинків все ж таки навести лад з мережами. Крім того, ми розуміємо усі складнощі, з якими доводиться стикатися новоствореним ОСББ. Саме тому, ми йдемо на зустріч, укладаємо договори, але з вимогою усунути недоліки протягом, скажімо трьох місяців. А далі все залежить від конкретного ОСББ – чимало шукають можливості оновити електромережі, користуючись програмами співфінансування з міським бюджетом.

Куди звертатися аби укласти договір про постачання електроенергії?

Мешканцям ОСББ варто звертатися до місцевого району електричних мереж. У випадку з обласним центром – до Рівненського міського РЕМ, на вул. Кн.Володимира,71, 102 кабінет, до фахівця по роботі з договорами.

Які для цього потрібні документи?

ОСББ для укладення договору про постачання електричної енергії на технічні цілі багатоквартирного будинку має надати постачальнику електричної енергії такі документи:

  1. заяву щодо укладення договору про постачання електричної енергії із зазначенням місцезнаходження та банківських реквізитів ОСББ – відповідний бланк ми надаємо;
  2. виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб;
  3. рішення установчих зборів про створення ОСББ;
  4. статут ОСББ;
  5. рішення правління ОСББ про надання повноважень голові правління ОСББ або інший уповноваженій особі ОСББ на укладання договору про постачання електричної енергії з переліком адрес багатоквартирних будинків;
  6. відомості щодо розрахункових засобів обліку (тип, марка, технічні характеристики тощо) (у разі укладення відповідного договору щодо об’єктів, які вводяться в експлуатацію вперше). Ці дані містяться у акті прийому-передачі;
  7. довідку про перелік субспоживачів (у разі їх наявності).

Акти про розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін, а також однолінійну схему електропостачання об’єкта ми складаємо тут у нас, у Рівнеобленерго, на основі наданих нам документів. Так само у нас складається заявка на очікуваний обсяг споживання електричної енергії.

І ще одна важлива деталь – серед переліку документів має бути наказ про призначення відповідального за електрогосподарство – з IV – V групою електробезпеки. Наголошу – електрик не обов’язково має бути у штаті ОСББ. Об’єднання співвласників може укласти договір з підрядною організацією, наприклад «Домовою службою», про те, що їхній працівник забезпечуватиме безпечну та надійну експлуатацію електроустановок. Така вимога не є нашою забаганкою і я прошу усіх споживачів ставитися до неї з розумінням. Оскільки відповідальність за внутрішньобудинкові мережі, їх обслуговування та ремонт покладено на власника (організацію, у віданні якої перебуває) споруда. ОСББ, дбаючи про безпеку своїх мешканців, повинно подбати і про досвідченого фахівця, який оперативно зможе вирішити ту чи іншу проблему з внутрішньобудинковими електромережами.

Хто має право обслуговувати внутрішньобудинкові електромережі?

Електромережі всередині будинку є технологічними і перебувають на балансі житлово-експлуатаційних організацій. Саме ЖКП, управлінські компанії, ОСББ  є відповідальними за стан цих мереж. Тому витрати на обслуговування внутрішньобудинкових електромереж включені до структури тарифів на послуги з утримання будинків і споруд і прибудинкових територій (так звана  «квартплата»). Про це йдеться у рішенні Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), та постанові Кабінету Міністрів України. Якщо ж у власності ОСББ трансформаторні підстанції або лінії 0,4 кВ (зовнішні мережі електропостачання), об’єднання може укласти з нами договір на обслуговування абонентських мереж.

Що потрібно для передачі електрообладнання на баланс Рівнеобленерго?

У випадку, якщо зовнішні мережі електропостачання (кабельні і повітряні лінії, інше електрообладнання) не є власністю Рівнеобленерго, а були на балансі ЖКП і згодом «перейшли» до ОСББ, в першу чергу для передачі  необхідно привести це обладнання у належний для експлуатації стан. Ми не вимагаємо повної заміни електроустаткування, але просимо, щоб воно відповідало експлуатаційним вимогам. Доводиться чути: «Чому ми повинні вкладати кошти у оновлення електрообладнання, якщо ми його передаємо електропостачальнику?». Але у випадку передачі, власник звільняється від чималих вкладень у цей об’єкт. До прикладу, обслуговування трансформаторної підстанції потребує поточного ремонту, заміни трансформаторної оливи, а це все немалі кошти, які в об’єкт доводиться вкладати на постійній основі. Втім перший крок, який потрібно зробити для передачі – звернутися до Рівнеобленерго з проханням взяти електрообладнання на свій баланс. Після чого власнику буде направлено перелік документів, які необхідно надати для такої передачі.

Чи можуть мешканці ОСББ, у яких облік електроенергії  ведеться загальним лічильником, облаштувати індивідуальні, поквартирні вузли обліку та  укласти прямий договір на електропостачання?

Звичайно. І якщо таке бажання виникає – ми проконсультуємо усіх охочих і допоможемо. Нещодавно до нас звернулися мешканці вулиць Богоявленська, 38 та Соборна, 348. На сьогодні вони мають індивідуальні засоби обліку. Для цього чи у Рівнеобленерго, чи у будь-якій іншій проектній організації, потрібно розробити проектну документацію з  поквартирного розподілу потужності. Далі потрібно звернутися у наш інформаційно-консультаційний центр для погодження проекту. Наступний крок – облаштування поквартирних вузлів обліку на сходових клітинах. Згідно з Правилами роздрібного ринку електричної енергії, для цього необхідно встановити нові засоби обліку, обладнані дистанційною передачею даних (АСКОЕ). Найбільш витратною частиною у реалізації такого проекту є розробка проектно-кошторисної документації і облаштування вузлів обліку. Втім такою можливістю на сьогодні цікавиться чимало ОСББ.

Чи має право електропостачальне підприємство відключати від електропостачання боржника, не повідомивши про це голову ОСББ?

Взаємовідносини зі споживачем та Рівнеобленерго регулюються укладеним договором.  Якщо у нас укладений прямий договір з власником помешкання, ми повинні про відключення попереджати даного споживача. До слова, згідно з Правилами роздрібного ринку електроенергії, ухваленими НКРЕКП 14.03.2018 року, скорочено граничні терміни щомісячної оплати для клієнтів, а також умови відключення боржників. Тепер оплата повинна вноситися споживачем не пізніше 20 числа наступного місяця, якщо договором не встановлено інший термін. Рахунок за послуги сплачується протягом 10 робочих днів з дня його отримання побутовим споживачем, 5-ти – непобутовим. Або в інший термін, передбачений договором, але не пізніше 20 календарних днів після закінчення розрахункового періоду.

У багатьох голів ОСББ постає питання про врегулювання відносин із провайдерами телекомунікаційних послуг. Останні користуються спільним майном багатоквартирних будинків для розміщення свого обладнання,  підключають це обладнання до внутрішньобудинкових мереж електропостачання. ОСББ хотіли б отримувати за це відповідну плату.

Для подібних випадків найбільше підходить договір сервітуту (право на користування чужим майном). Підставою укладення договорів сервітуту є рішення загальних зборів ОСББ. Але це питання до правників. Зі свого боку хочу зауважити, що свого часу дозволи на право користування мережами провайдерам видавали ЖКП. Вони (згідно наданої інформації ЖКП) підключені поза приладами обліку споживачів. Якщо є підозри, що ця умова порушена, на письмове звернення ми можемо спільно з представниками ОСББ здійснити відповідне обстеження. Ще жодному ОСББ, яке до нас зверталося, ми не відмовили у тому, щоб не враховувати при розрахунку споживання, використане інтернет-провайдерами. Тому звертайтеся, з усіх питань, що Вас турбують, ми готові налагоджувати діалог. Є чимало ОСББ, з якими Рівнеобленерго без жодних проблем співпрацює. Сподіваємося, що їх кількість збільшуватиметься. Ми відкриті до налагодження співпраці з усіма нашими клієнтами!

About the author: Рівнеобленерго

guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі