Відповідальність за крадіжки електроенергії неминуча
Адже ПрАТ «Рівнеобленерго» в рамках Закону України проводить планомірну роботу з виявлення тих, хто самовільно підключається до електромереж.
Так, нещодавно нашими працівниками було складено акт про порушення «Правил користування електричною енергією» щодо одного з Товариств з обмеженою відповідальністю у Костопільському районі. Вартість необлікованої електроенергії становила 762 233,18 грн.
Сума, вказана в акті, була сплачена порушником.
Інший акт про порушення одним з рівненських ТзОВ було складено на суму 249 132,85 грн. Порушник також ці кошти сплатив.
Зауважимо, що така своєрідна «економія» електроенергії за рахунок інших споживачів буде викрита рано чи пізно. А чинне законодавство України не надає порушникам можливості уникнути відповідальності за розкрадання електроенергії.
Згідно зі ст. 27 Закону України “Про електроенергетику” від 16 жовтня 1997 р. № 575/97-ВР (редакція станом на 2017 рік).
Правопорушенням в електроенергетиці є крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об’єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку.
Так згідно зі ст. 188 Кримінального Кодексу України за крадіжку електричної енергії шляхом самовільного використання без приладів обліку (якщо використання приладів обліку обов’язкове) або внаслідок умисного пошкодження приладів обліку чи у будь-який інший спосіб, якщо такими діями завдано значної шкоди – карається штрафом від 100 до 200 неоподаткованих мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до 2 років або обмеженням волі на строк до 3 років.
Ті самі дії вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб якщо вони завдали шкоду у великих розмірах – караються позбавленням волі на строк до 3 років.
Тому у випадку виявлення фактів крадіжки електроенергії шляхом безоблікового користування, самовільного підключення до мереж, пошкодження приладів обліку, зриву (пошкодження) пломби та інших дій споживача, які призводять до зниження показників роботи приладу обліку або мереж, працівники ПрАТ «Рівнеобленерго» складають акт про порушення Правил користування електричною енергією для населення та припиняють електропостачання.
На підставі акту працівники Компанії обчислюють розмір завданих збитків згідно з методикою, затвердженою Постановою НКРЕ від 04.06.2006 року №562.
Як свідчать приклади наведені вище, ці суми можуть становити десятки тисяч гривень.
Відновлення електропостачання споживачеві здійснюється після усунення порушень і оплати ним збитків завданих Компанії та витрат на повторне підключення.
У разі відмови споживача відшкодувати збитки ПрАТ «Рівнеобленерго» подає матеріали до суду та виконавчої служби.
Звертаємо увагу! Якщо Ви самі своєчасно повідомите «Рівнеобленерго» про пошкодження приладу обліку або зірвані пломби (до виявлення порушення працівниками Компанії)? то нарахування збитків згідно з Методикою не проводиться.
Наголошуємо не лише на невідворотності покарання! Часто порушник не замислюється, що втручання в енергетичний процес несе загрозу життю та здоров’ю самого крадія.
Не рідко в результаті самовільного підключення виникають пожежі, завдається чимала шкода майну і здоров’ю самих порушників та їх сусідів. Самовільні підключення до електроустановок призводять до коливань напруги, через які виходять із ладу обладнання та побутові прилади не тільки порушника, а й інших споживачів тієї ж мережі.
Шановні рівняни та мешканці області! Якщо ви стали свідком крадіжки електроенергії, помітили обірвані проводи на лініях електропередач, відкриту трансформаторну підстанцію, побачили роботи з демонтажу ліній або обладнання підстанцій людьми, що не є працівниками ПрАТ «Рівнеобленерго» (це легко зрозуміти за відсутністю спецодягу), – негайно повідомте про це диспетчеру відповідного району електричних мереж (РЕМ) або до нашого Кол-центру за номером (0362) 694-298.