Вчасно зрізане гілля – запорука надійного електропостачання

Як показала негода 24-25 вересня – головною причиною пориву ліній електропередач та пошкодження електрообладнання, що призвело до масових відключень електропостачання є нерозчищені охоронні зони повітряних ліній. З майже 15 тисяч кілометрів електромереж 0,4кВ на Рівненщині, 10 тисяч проходять через земельні ділянки, що перебувають на балансі органів місцевого самоврядування, у власності підприємств, установ та організацій чи приватних осіб.

Вже 15 жовтня стартує сезон чистки трас ліній електропередач. «Рівнеобленерго» нагадує господарям приватних ділянок про їхній обов’язок обрізати дерева в зоні електромереж, на території, що перебуває у їхній власності.

Що варто знати про безпечне розчищення охоронних зон ліній електропередачі розповідає Директор технічний ПрАТ «Рівнеобленерго» Ігор Красінський.

Хто відповідальний за обрізку дерев поблизу ліній електропередач?

Згідно з законодавством працівники обленерго можуть  обрізати гілля лише поблизу електромереж напругою 10 кіловольт, також ми допомагаємо здійснювати чистку електроліній напругою 0,4 кіловольт біля будинків і присадибних ділянок людей, які фізично не в змозі самостійно це зробити –  неповносправних, самотніх та пенсіонерів. В усіх інших випадках мешканці на своїх територіях повинні робити це самостійно.

Тому звертаємося до громадян, органів місцевого самоврядування, установ з проханням виконувати вимоги ст. 28 ЗУ «Про благоустрій населених пунктів», п.4 «Правил охорони електричних мереж» і вчасно здійснювати розчищення повітряних ліній. Адже, згідно з вказаними документами, відповідальними за збереження зелених насаджень і належний догляд за ними є:

на об’єктах  благоустрою державної чи комунальної власності – балансоутримувачі цих об’єктів;

на територіях установ, підприємств, організацій та прилеглих територіях – установи, організації, підприємства;

на територіях земельних ділянок, які відведені під будівництво, – забудовники чи власники цих територій;

на безхазяйних територіях, пустирях – місцеві органи самоврядування;

 на приватних садибах і прилеглих ділянках – їх власники або користувачі.

Втім, як показує практика, як органи місцевого самоврядування, так і власники територій, часто ігнорують необхідність розчищення повітряних ліній, що набуває загрозливої тенденції і призводить до знеструмлення споживачів.

Саме тому «Рівнеобленерго» щороку проводить чистку близько 2,5 тисяч кілометрів трас повітряних ліній електропередач, хоча це відповідальність власників територій.

Що потрібно робити власникам земельних ділянок для проведення робіт із розчистки?

Щороку ПрАТ «Рівнеобленерго» розробляє графіки чистки і погоджує їх з органами місцевого самоврядування (районні, міські, сільські, селищні ради, ОТГ). Щоб процес обрізки дерев був безпечним, лінію відключають від електропостачання. Через засоби масової інформації, а також канали інформування місцевої влади ми повідомляємо, коли відбуватимуться відключення мереж для того, щоб люди змогли обрізати дерева. Якщо ж споживач не міг в цей час провести чистку, він може звернутися до району електричних мереж з відповідною заявою, і РЕМ вимкне лінію у інший час.

За яких умов потрібно проводити чистку охоронних зон?

Якщо гілки дерев  наблизилися до лінії 0,4 кВ ближче, ніж на 1 метр або якщо гілля нависає над проводами, або ж якщо дерева аварійні і за негоди можуть впасти та пошкодити електромережі – їх необхідно обрізати. Для цього власнику земельної ділянки потрібно з’ясувати, коли згідно з графіком планових відключень вимикатимуть лінію. Таку інформацію можна дізнатися на сайті «Рівнеобленерго», у ЗМІ, та у нашому кол-центрі за номером телефону (0362) 694-298 або ж у РЕМ за місцем проживання. Звернувшись за цими ж контактами, споживач може подати свої пропозиції щодо відключення мережі для подальшої розчистки.

Наскільки важливо не нехтувати проведенням чистки трас?

Необрізані гілки дерев – це в першу черг загроза знеструмлення.  Під час негоди дерева, що перебувають у безпосередній близькості від лінії, можуть її пошкодити – головною причиною знеструмлень цілих населених пунктів під час стихії є саме нехтування проведенням обрізки. Адже контакт гілок з лініями під напругою може накоїти багато лиха. Під час буревію та сильного вітру дерева можуть спричинити обрив, так, як це ставалося під час нещодавньої вересневої стихії. Але, необрізані гілки – це ще й неабияка загроза ураження електрострумом, зокрема дітей.

— Чи розуміє це населення і чи сприяє цій важливій справі?

По-різному буває. Дехто звертається сам аби ми провели обрізку. А в деяких випадках споживачі не просто уникають проведення обрізування, а й перешкоджають працівникам РЕМ у проведенні робіт. Навіть після стихії, коли дерева спричиняють обриви і наші працівники хочуть зрізати гілки для відновлення електропостачання, буває, що господарі не дозволяють цього зробити, бо наприклад «Цей горіх приносить гарний врожай». Але вони не замислюються, що така безвідповідальність може стати причиною великої біди у їхній же родині. Чимало представників сільських рад теж знімають з себе відповідальність щодо проведення роз’яснювальної роботи серед населення, хочуть повністю перекласти цю роботу на енергетиків.

Нагадаємо, що згідно з Розпорядженням Голови Рівненської ОДА № 702 від 29 листопада 2017 року, виконавчим комітетам міських, селищних та сільських рад, об’єднаним територіальним громадам рекомендовано провести роз’яснювальну роботу серед населення щодо розчищення охоронних зон повітряних ліній електропередачі, спільно з власниками земельних ділянок організовувати та здійснювати проведення робіт з належного утримання зелених насаджень.

Тому сподіваємося, що завдяки спільним зусиллям енергетиків та представників органів місцевого самоврядування, плани-графіки з розчищення охоронних зон електромереж будуть дотримані і станом на 15 квітня 2019-го року будуть виконані на 100%.

guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі